

Metoda 6-3-5
Pozwala indywidualnie generować pomysły. Sześcioro uczestników zapisuje po trzy pomysły (każdy na swojej kartce), mają na to 5 minut. Następnie każdy przekazuje kartkę z pomysłami osobie po swojej lewej. Każdy w przeciągu 5 minut czyta otrzymane pomysły i dopisuje 3 nowe, a następnie podaje kartkę osobie po lewej. Cykl powtarza się do momentu, aż DTProjektanci otrzymają swoje oryginalne kartki.


Klastrowanie
Wygenerowane pomysły dzieli się na zbiory (klastry) zawierające wspólne funkcje i cechy rozwiązania. Każdy zbiór otrzymuje nazwę. Najlepszą nazwą klastra jest wspólny mianownik dla znajdujących się w nim pomysłów.


Macierz Now-How-Wow
W tym narzędziu pomysły ocenia się przez pryzmat wykonalności i oryginalności, za pomocą układu współrzędnych. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, które pomysły odrzucić, które są łatwe do wykonania, ale mało oryginalne (Now), trudne do wykonania, ale oryginalne (How), a które są proste do wdrożenia i oryginalne (Wow).


Głosowanie kropkami
To kolejne narzędzie służące do wyboru pomysłów, które warto rozwijać. Kropki to wizualizacja głosu każdego DTProjektanta. Dzięki nim łatwo wskazać najpopularniejsze pomysły. Każdy z DTProjektantów otrzymuje 3 kropki, którymi może głosować, dzieląc je pomiędzy różne pomysły lub oddając wszystkie głosy na jeden wybrany.


Macierz RIG
Służy do szczegółowej analizy i nadania ostatecznych priorytetów najlepszym pomysłom. Jest to macierz, dzięki której mozna bardzo dokładnie porównać poszczególne elementy – np. pomysły. Każdy wypełnia ją indywidualnie, ale wyniki prezentowane są zbiorczo.


Zbuduj-Zepsuj-Napraw
Zbuduj-Zepsuj-Napraw jest narzędziem, które pozwala stworzyć szczegółowy opis wybranych, najlepszych pomysłów. Jeden DTProjektant opisuje pomysł (buduje), drugi szuka słabych stron w tym opisie (psuje), a trzeci DTProjektant rozwiązuje zidentyfikowane problemy (naprawia). Wszyscy pracują równolegle, podobnie jak w metodzie 6-3-5.


Tworzenie prototypu
Zadaniem DTZespołu jest stworzenie namacalnego prototypu pomysłu. W tym celu można narysować ekran, komiks, stworzyć konstrukcję z kartonu albo odegrać scenkę, która prezentuje interakcję interesariusza z potencjalnym rozwiązaniem.


Testowanie
Celem testów jest sprawdzenie czy Rozwiązanie odpowiada na rzeczywiste potrzeby Interesariuszy. Odbywa się to dzięki pokazaniu prototypów testerom i zebraniu od nich informacji zwrotnej. Do testowania można wykorzystać inne narzędzia (np. ankiety, obserwację).


Informacja zwrotna
Opinia osób, które testowały prototypy. Służy do pozyskania konstruktywnej i krytycznej informacj, dzięki której można dostosować prototyp do realnych potrzeb Interesariuszy.


Opis rozwiązania
Szczegółowy opis Rozwiązania – stwórzcie plan działania i przemyślaną hierarchię funkcjonalności. Wskażcie funkcje w podziale na must have, should have i could have.
Want to know more?
Contact us. We would be happy to discuss the details.