DTTools


Drzewo wyzwania
Pozwala DTZespołowi zebrać całą wiedzę o Wyzwaniu, poznać status quo, przyczyny i konsekwencje, które z Wyzwaniem się wiążą. Dzięki temu narzędziu dokonasz wstępnej analizy Wyzwania.


Ankiety
Zbiór pytań, na które odpowiadają interesariusze. Możesz wybrać ankiety tradycyjne lub zdalne (online). Ankiety pozwalają poznać opinię różnych interesariuszy i łatwo uporządkować zdobytą wiedzę.


Obserwacja
DTProjektanci przyglądają się autentycznej sytuacji i rejestrują wszystkie obserwowane czynności.
Możecie np. obserwować przestrzeń biurową, jak poruszają się po niej pracownicy, jakie zachodzą między nimi interakcje. Na tej podstawie DTZespół wyciągnie wnioski, które pomogą mu zaprojektować lepszy układ pomieszczeń lub sposób komunikacji.


Wywiady
Rozmowy z interesariuszami – dzięki nim zdobędziecie niezbędne informacje i poznacie ich perspektywę. Wywiady możecie połączyć z obserwacją (są to tzw. wywiady kontekstowe).


Desk research
Zbieranie jak największej ilości szczegółowych danych i informacji na temat Wyzwania. W trakcie desk researchu DTProjektant może np. analizować dokumenty organizacji i inne źródła związane z Wyzwaniem. Powinien, jeśli to możliwe, zapoznać się z literaturą naukową, żeby lepiej zrozumieć dziedziny powiązane z tematem.


Historyjki użytkowników
Historyjką jest sformułowanie, dzięki któremu wyeksponujecie potrzeby interesariuszy. Każda historyjka niesie ze sobą wiedzę, którą DTProjektanci zdobyli w trakcie badań. Dzięki temu narzędziu obrazowo sformułujecie potrzebę w krótkiej przystępnej formie.


Mapa potrzeb
Dzięki niej ustrukturyzujecie historyjki użytkowników. Mapa potrzeb składa się z dwóch osi, na których DTProjektanci rozmieszczają potrzeby interesariuszy względem ich ważności i reprezentatywności. Narzędzie dobrze porządkuje wiedzę zebraną w trakcie badań interesariuszy.


Metoda 6-3-5
Pozwala indywidualnie generować pomysły. Sześcioro uczestników zapisuje po trzy pomysły (każdy na swojej kartce), mają na to 5 minut. Następnie każdy przekazuje kartkę z pomysłami osobie po swojej lewej. Każdy w przeciągu 5 minut czyta otrzymane pomysły i dopisuje 3 nowe, a następnie podaje kartkę osobie po lewej. Cykl powtarza się do momentu, aż DTProjektanci otrzymają swoje oryginalne kartki.


Klastrowanie
Wygenerowane pomysły dzieli się na zbiory (klastry) zawierające wspólne funkcje i cechy rozwiązania. Każdy zbiór otrzymuje nazwę. Najlepszą nazwą klastra jest wspólny mianownik dla znajdujących się w nim pomysłów.


Macierz Now-How-Wow
W tym narzędziu pomysły ocenia się przez pryzmat wykonalności i oryginalności, za pomocą układu współrzędnych. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, które pomysły odrzucić, które są łatwe do wykonania, ale mało oryginalne (Now), trudne do wykonania, ale oryginalne (How), a które są proste do wdrożenia i oryginalne (Wow).


Głosowanie kropkami
To kolejne narzędzie służące do wyboru pomysłów, które warto rozwijać. Kropki to wizualizacja głosu każdego DTProjektanta. Dzięki nim łatwo wskazać najpopularniejsze pomysły. Każdy z DTProjektantów otrzymuje 3 kropki, którymi może głosować, dzieląc je pomiędzy różne pomysły lub oddając wszystkie głosy na jeden wybrany.


Macierz RIG
Służy do szczegółowej analizy i nadania ostatecznych priorytetów najlepszym pomysłom. Jest to macierz, dzięki której mozna bardzo dokładnie porównać poszczególne elementy – np. pomysły. Każdy wypełnia ją indywidualnie, ale wyniki prezentowane są zbiorczo.


Zbuduj-Zepsuj-Napraw
Zbuduj-Zepsuj-Napraw jest narzędziem, które pozwala stworzyć szczegółowy opis wybranych, najlepszych pomysłów. Jeden DTProjektant opisuje pomysł (buduje), drugi szuka słabych stron w tym opisie (psuje), a trzeci DTProjektant rozwiązuje zidentyfikowane problemy (naprawia). Wszyscy pracują równolegle, podobnie jak w metodzie 6-3-5.


Tworzenie prototypu
Zadaniem DTZespołu jest stworzenie namacalnego prototypu pomysłu. W tym celu można narysować ekran, komiks, stworzyć konstrukcję z kartonu albo odegrać scenkę, która prezentuje interakcję interesariusza z potencjalnym rozwiązaniem.


Testowanie
Celem testów jest sprawdzenie czy Rozwiązanie odpowiada na rzeczywiste potrzeby Interesariuszy. Odbywa się to dzięki pokazaniu prototypów testerom i zebraniu od nich informacji zwrotnej. Do testowania można wykorzystać inne narzędzia (np. ankiety, obserwację).


Informacja zwrotna
Opinia osób, które testowały prototypy. Służy do pozyskania konstruktywnej i krytycznej informacj, dzięki której można dostosować prototyp do realnych potrzeb Interesariuszy.


Opis rozwiązania
Szczegółowy opis Rozwiązania – stwórzcie plan działania i przemyślaną hierarchię funkcjonalności. Wskażcie funkcje w podziale na must have, should have i could have.


Chcesz wypróbować sprawdzone narzędzia Design Thinking?
- narzędzia, które są wykorzystywane w procesie DTMethod
- 6 szablonów, dzięki którym rozpoczniesz pracę nad własnym Rozwiązaniem
DTTools - pobierz darmowe szablony
Zobacz pozostałe składniki DTMethod
Metodyka prowadzenia procesów Design Thinking,
która opiera się na 3 filarach:
- DTModel, złożony z 3 faz
- DTTools, około 20 narzędzi dopasowanych do DTModelu
- DTRules&Roles, czyli zasady (i role), których należy przestrzegać stosując DTMethod.


Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami. Chętnie porozmawiamy o szczegółach.