

Metoda 6-3-5
Pozwala indywidualnie generować pomysły. Sześcioro uczestników zapisuje po trzy pomysły (każdy na swojej kartce), mają na to 5 minut. Następnie każdy przekazuje kartkę z pomysłami osobie po swojej lewej. Każdy w przeciągu 5 minut czyta otrzymane pomysły i dopisuje 3 nowe, a następnie podaje kartkę osobie po lewej. Cykl powtarza się do momentu, aż DTProjektanci otrzymają swoje oryginalne kartki.


Klastrowanie
Wygenerowane pomysły dzieli się na zbiory (klastry) zawierające wspólne funkcje i cechy rozwiązania. Każdy zbiór otrzymuje nazwę. Najlepszą nazwą klastra jest wspólny mianownik dla znajdujących się w nim pomysłów.


Macierz Now-How-Wow
W tym narzędziu pomysły ocenia się przez pryzmat wykonalności i oryginalności, za pomocą układu współrzędnych. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, które pomysły odrzucić, które są łatwe do wykonania, ale mało oryginalne (Now), trudne do wykonania, ale oryginalne (How), a które są proste do wdrożenia i oryginalne (Wow).


Głosowanie kropkami
To kolejne narzędzie służące do wyboru pomysłów, które warto rozwijać. Kropki to wizualizacja głosu każdego DTProjektanta. Dzięki nim łatwo wskazać najpopularniejsze pomysły. Każdy z DTProjektantów otrzymuje 3 kropki, którymi może głosować, dzieląc je pomiędzy różne pomysły lub oddając wszystkie głosy na jeden wybrany.


Macierz RIG
Służy do szczegółowej analizy i nadania ostatecznych priorytetów najlepszym pomysłom. Jest to macierz, dzięki której mozna bardzo dokładnie porównać poszczególne elementy – np. pomysły. Każdy wypełnia ją indywidualnie, ale wyniki prezentowane są zbiorczo.


Zbuduj-Zepsuj-Napraw
Zbuduj-Zepsuj-Napraw jest narzędziem, które pozwala stworzyć szczegółowy opis wybranych, najlepszych pomysłów. Jeden DTProjektant opisuje pomysł (buduje), drugi szuka słabych stron w tym opisie (psuje), a trzeci DTProjektant rozwiązuje zidentyfikowane problemy (naprawia). Wszyscy pracują równolegle, podobnie jak w metodzie 6-3-5.


Tworzenie prototypu
Zadaniem DTZespołu jest stworzenie namacalnego prototypu pomysłu. W tym celu można narysować ekran, komiks, stworzyć konstrukcję z kartonu albo odegrać scenkę, która prezentuje interakcję interesariusza z potencjalnym rozwiązaniem.


Testowanie
Celem testów jest sprawdzenie czy Rozwiązanie odpowiada na rzeczywiste potrzeby Interesariuszy. Odbywa się to dzięki pokazaniu prototypów testerom i zebraniu od nich informacji zwrotnej. Do testowania można wykorzystać inne narzędzia (np. ankiety, obserwację).


Informacja zwrotna
Opinia osób, które testowały prototypy. Służy do pozyskania konstruktywnej i krytycznej informacj, dzięki której można dostosować prototyp do realnych potrzeb Interesariuszy.


Opis rozwiązania
Szczegółowy opis Rozwiązania – stwórzcie plan działania i przemyślaną hierarchię funkcjonalności. Wskażcie funkcje w podziale na must have, should have i could have.
Wykorzystanie DTMethod - metodyki Design Thinking do wypracowania rozwiązań na postawione wyzwania
W trakcie opracowywania metodyki DTMethod® przez zespół Inprogress Design Lab, współpracowaliśmy nie tylko z naukowcami i pracownikami AGH, ale także z różnymi organizacjami. Celem tej współpracy było przetestowanie działania metodyki w środowisku biznesowym. Dzięki gotowości firmy PwC do wsparcia naszej inicjatywy, metodyka DTMethod mogła ujrzeć światło dzienne.
PwC to wiodąca globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze. Jej celem jest budowanie społecznego zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów.
Rozwiązywanie kluczowych problemów z jakimi mierzą się interesariusze to idea Design Thinking, dlatego zależało nam na nawiązaniu współpracy z PwC w zakresie testów i rozwoju DTMethod.
Nasza współpraca rozpoczęła się na początku pandemii Covid-19, co zdeterminowało sposób prowadzenia procesów Design Thinking i pozwoliło nam dostosować metodykę również do pracy zdalnej.
Celem współpracy z PwC było wypracowanie rozwiązania dla dwóch wyzwań:
- Efektywna współpraca i komunikacja z klientami.
- Podniesienie zaangażowania pracowników.
W udostępnionym dokumencie znajdziecie szczegółowy opis metod pracy oraz przebiegu procesów DTMethod oraz efekty naszej wspólnej pracy przedstawione w liczbach.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.