

Metoda 6-3-5
Pozwala indywidualnie generować pomysły. Sześcioro uczestników zapisuje po trzy pomysły (każdy na swojej kartce), mają na to 5 minut. Następnie każdy przekazuje kartkę z pomysłami osobie po swojej lewej. Każdy w przeciągu 5 minut czyta otrzymane pomysły i dopisuje 3 nowe, a następnie podaje kartkę osobie po lewej. Cykl powtarza się do momentu, aż DTProjektanci otrzymają swoje oryginalne kartki.


Klastrowanie
Wygenerowane pomysły dzieli się na zbiory (klastry) zawierające wspólne funkcje i cechy rozwiązania. Każdy zbiór otrzymuje nazwę. Najlepszą nazwą klastra jest wspólny mianownik dla znajdujących się w nim pomysłów.


Macierz Now-How-Wow
W tym narzędziu pomysły ocenia się przez pryzmat wykonalności i oryginalności, za pomocą układu współrzędnych. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, które pomysły odrzucić, które są łatwe do wykonania, ale mało oryginalne (Now), trudne do wykonania, ale oryginalne (How), a które są proste do wdrożenia i oryginalne (Wow).


Głosowanie kropkami
To kolejne narzędzie służące do wyboru pomysłów, które warto rozwijać. Kropki to wizualizacja głosu każdego DTProjektanta. Dzięki nim łatwo wskazać najpopularniejsze pomysły. Każdy z DTProjektantów otrzymuje 3 kropki, którymi może głosować, dzieląc je pomiędzy różne pomysły lub oddając wszystkie głosy na jeden wybrany.


Macierz RIG
Służy do szczegółowej analizy i nadania ostatecznych priorytetów najlepszym pomysłom. Jest to macierz, dzięki której mozna bardzo dokładnie porównać poszczególne elementy – np. pomysły. Każdy wypełnia ją indywidualnie, ale wyniki prezentowane są zbiorczo.


Zbuduj-Zepsuj-Napraw
Zbuduj-Zepsuj-Napraw jest narzędziem, które pozwala stworzyć szczegółowy opis wybranych, najlepszych pomysłów. Jeden DTProjektant opisuje pomysł (buduje), drugi szuka słabych stron w tym opisie (psuje), a trzeci DTProjektant rozwiązuje zidentyfikowane problemy (naprawia). Wszyscy pracują równolegle, podobnie jak w metodzie 6-3-5.


Tworzenie prototypu
Zadaniem DTZespołu jest stworzenie namacalnego prototypu pomysłu. W tym celu można narysować ekran, komiks, stworzyć konstrukcję z kartonu albo odegrać scenkę, która prezentuje interakcję interesariusza z potencjalnym rozwiązaniem.


Testowanie
Celem testów jest sprawdzenie czy Rozwiązanie odpowiada na rzeczywiste potrzeby Interesariuszy. Odbywa się to dzięki pokazaniu prototypów testerom i zebraniu od nich informacji zwrotnej. Do testowania można wykorzystać inne narzędzia (np. ankiety, obserwację).


Informacja zwrotna
Opinia osób, które testowały prototypy. Służy do pozyskania konstruktywnej i krytycznej informacj, dzięki której można dostosować prototyp do realnych potrzeb Interesariuszy.


Opis rozwiązania
Szczegółowy opis Rozwiązania – stwórzcie plan działania i przemyślaną hierarchię funkcjonalności. Wskażcie funkcje w podziale na must have, should have i could have.


Jak wykorzystać Design Thinking do Wyzwania z obszaru HR?
DTMethod to metodyka, która dostarcza organizacjom z różnych branż skutecznego wsparcia w poszukiwaniu Rozwiązań dla ich Wyzwań biznesowych. Nie rzucamy tych słów na wiatr i mamy pewność, że mają one pokrycie w rzeczywistości. Tworząc metodykę postawiliśmy na współprace, dzięki którym sprawdziliśmy nasze założenia w praktyce.
Jednym z takich przykładów jest firma Grand Parade, która jest hubem technologicznym William Hill, jednej z największych firm z branży zakładów sportowych na świecie. W krakowskim biurze tworzone są rozwiązania informatyczne używane przez miliony klientów na całym świecie.
„Zależy nam na tworzeniu takiego miejsca pracy, w którym ludzie chcą pracować” to słowa, które mogą pomóc Wam zrozumieć Wyzwanie Grand Parade. Pochodziło z obszaru HR i dotyczyło m.in.:
· opracowania strategii dla Grand Parade jako wielokulturowego miejsca pracy,
· stworzenia komfortowych warunków pracy zarówno dla Polaków jak i ekspatów,
· wypracowania szerszego wsparcia dla pracowników i ich otoczeniu (m.in. ich rodzin).
Grand Parade nie zaczynało od zera w tym obszarze, ale potrzebowało wsparcia w udoskonaleniu tego w swojej firmie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy warsztaty stacjonarne, w których wzięło w nich udział 10 osób. Zobaczcie jak to wyglądało!
Twórcza atmosfera udzieliła się uczestnikom i dzięki temu powstały świetne rozwiązania, z których część jest już w fazie wdrożenia! Chcecie zobaczyć jakie?
Zajrzyjcie do naszego case study, z którego dowiecie się jak krok po kroku przebiegał proces DTMethod oraz znajdziecie szczegóły Rozwiązań wypracowanych podczas warsztatów.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.