Design Thinking to sposób pracy, którego zadaniem jest tworzenie potrzebnych rozwiązań. Potrzebnych, czyli takich, z których ludzie będą chcieli korzystać, a nie takich, z których jedynie będą zmuszeni korzystać.
Najważniejszą zaletą Design Thinking jest zorientowanie na człowieka. To jego potrzeby bierzemy pod uwagę, gdy tworzymy nowy produkt lub usługę.
Cały proces DTMethod skupia się na człowieku, i to nie tylko takim, który jest beneficjentem rozwiązania. Interesariuszem jest też osoba, która nie jest użytkownikiem produktu.
Patrzymy na całe spektrum osób, których rozwiązanie dotyczy w jakikolwiek sposób. Jeśli produkujesz produkt dla dziecka, interesariuszami będą też jego rodzice.
Produkt trzeba też wyprodukować i dystrybuować – interesariuszami będą więc producenci, hurtownicy i sprzedawcy.
Użytkownik i jego najbliżsi żyją w otoczeniu innych ludzi i możliwe, że produkt będzie w jakiś sposób ingerował w życie tych osób. Design Thinking pozwala uwzględnić również perspektywę sąsiadów, rodziny czy pracowników.
Podczas warsztatów, Twój zespół przejdzie przez cały proces Design Thinking, aktywnie uczestnicząc w każdej z jego poszczególnych faz.
Tworząc rozwiązanie, będzie pracował z pomocą sprawdzonych narzędzi.
DTMethod pozwala zaprojektować nie tylko produkty ale również usługi czy procesy.
DTMethod jest stworzone do generowania Rozwiązań dla takich Wyzwań.
Uczestnicy warsztatów kilka razy sprawdzą wypracowane rozwiązanie i zbiorą informację zwrotną od interesariuszy.
Dzięki temu będziecie mieć pewność, że rozwiązanie działa i przynosi interesariuszom korzyści. Zaspokojenie tej korzyści jest celem, który uczestnicy stawiają sobie na początku warsztatów.
Warsztaty DTMethod to szansa na przełamanie twórczego impasu lub znanego podejścia „nie da się”.
To okazja, aby wyzwolić w ludziach kreatywność, zachęcić ich do pełnego zaangażowania w proces twórczy.
DTMethod pozwala spojrzeć na problemy z zupełnie nowej perspektywy.
Praca w naszej metodyce pozwala uniknąć błędów poznawczych, opierania się na własnych przekonaniach i stereotypach.
DTMethod stawia na weryfikację hipotez. Pomysł na rozwiązanie wymaga przetestowania i zderzenia go z rzeczywistością.
DTMethod wskazuje drogę – od wyznaczenia celu do zaspokojenia potrzeby.
Podczas warsztatów DTMethod korzystamy z DTModelu. Jest to sposób realizacji warsztatów sprawdzony w sposób naukowo. Model składa się z trzech faz:
W Fazie Eksploracyjnej planujecie badania interesariuszy i je przeprowadzacie. Dookreślacie ich potrzeby i problemy, z którymi się mierzą.
Określacie, które z potrzeb i problemów są dla interesariuszy najważniejsze.
W Fazie Kreatywnej generujecie jak największą liczbę pomysłów na rozwiązania. Rozwiązania mają za zadanie odpowiedzieć na problem, który wcześniej określiliście i odpowiadać na potrzeby interesariuszy.
W Fazie Konstrukcyjnej urzeczywistniacie rozwiązania. Mgliste i mało precyzyjne opisy w toku pracy stają się coraz bardziej konkretne.
Wreszcie pomysły przeradzają się w prototypy, które testujecie, prezentujecie użytkownikom, zbieracie feedback i wstępnie ocenić ich przydatność.
Na koniec prezentujecie rozwiązania osobie, która decyduje o ich dalszym losie (DTSponsor).
Tutaj nasza praca kończy się, a przed waszą organizacją zostaje wdrożenie wypracowanych pomysłów.
DTMethod możecie realizować zarówno stacjonarnie, jak i w wersji online. Oba podejścia zostały zaprojektowane tak, aby były równie efektywne.
W obu przypadkach DTZespół pracuje nie tylko podczas spotkań, ale też pomiędzy nimi. W tym czasie uczestnicy prowadzą badania i testują prototypy.
Nasze warsztaty zapewniają dużo wiedzy i praktyki. Nauka i praktyka wymagają od zespołu wytężonej pracy. Praca ta wymaga przestrzeni, aby mogła przynieść rezultaty.
Czym jest ta przestrzeń? Rozumiemy ją jako czas na zaangażowanie w pracę badawczą czy kreatywną.
Jedna z zasad DTMethod brzmi:
DTProjektanci mają mieć przestrzeń (czasową i fizyczną) na projektowanie
Aby warsztaty Design Thinking przyniosły najlepsze efekty, upewnij się, że DTZespół będzie miał tyle czasu i przestrzeni, ile potrzebuje, aby w pełni oddać się pracy nad wypracowaniem rozwiązania.
Co równie istotne – Warsztaty Design Thinking prowadzimy w przyjaznej atmosferze, ale ich nadrzędnym celem jest wypracowanie rozwiązania na postawione wyzwanie, a nie rozrywka sama w sobie.
Praca twórcza daje satysfakcję i aby była efektywna musi znaleźć się przestrzeń na momenty rozluźnienia. Nie wykluczamy humoru – ale jest on wyłącznie miłym dodatkiem, a nie celem warsztatów.
Na koniec warto pamiętać, że warsztaty DTMethod to nie jest szkolenie.
W trakcie prowadzenia warsztatów nie uczymy uczestników DTMethod, a jedynie wskazujemy konkretne narzędzia, których należy użyć w danej sytuacji. Przeprowadzamy zespół przez cały procesy i objaśniamy go na takim poziomie, jaki jest niezbędny, aby wykonać postawione przez nim zadanie.
W trakcie warsztatów DTMethod korzystamy wyłącznie z narzędzi wspierających pracę kreatywną, które są sprawdzone i prowadzą do stworzenia rozwiązań dopasowanych do interesariuszy.
Na długiej liście narzędzi (DTTools), którymi się posługujemy, są m.in.:
Zamów warsztaty, gdy Twoja organizacja lub zespół stoi przed wyzwaniem jakim jest stworzenie nowego produktu lub usprawnienie istniejącej usługi, procesu lub produktu.
Idealnym czas na wprowadzenie DTMethod jest wtedy, gdy ktoś w organizacji pyta:
Co możemy zrobić, żeby to działało lepiej?
O warsztatach Design Thinking warto również pomyśleć tuż przed startem projektu, gdy wiecie, jakiego rodzaju rozwiązanie chcecie stworzyć i brakuje wam jedynie kluczowych informacji o pożądanych przez Interesariuszy funkcjach i cechach.
DTMethod pozwoli wam dookreślić przedmiot waszego projektu w oparciu o potrzeby interesariuszy. Pozwoli wam też zebrać elementy, które będziecie mogli umieścić w opisie produktu końcowego projektu czy rejestrze produktu.
Te informacje warto pozyskiwać, nie tylko bazując na własnym doświadczeniu, ale również na końcowych użytkownikach. To im ma służyć to rozwiązanie w pierwszej kolejności.
Warsztaty Design Thinking możecie również zastosować jako działanie naprawcze, gdy wszelkie próby rozwiązania skomplikowanego, nieoczywistego problemu zawiodły i gdy chcecie spojrzeć na temat z zupełnie nowej perspektywy.
Wówczas spojrzenie na problem oczami interesariusza może sprawić, że zyskacie zupełnie nową perspektywę, a materia, z którą się borykacie, zyska konkretny kształt.
Design Thinking najchętniej odpowiada na tzw. złożone problemy. DTMethod sprawdzi się wszędzie tam, gdzie najlepsza odpowiedź nie jest kwestią obliczeń, wzorów i zaawansowanych modeli. Jeśli znamy wzór, wedle którego możemy wybrać najlepszą odpowiedź – nie użyjemy Design Thinking, tylko po prostu zastosujemy ten wzór. Jeśli nauka daje jasną odpowiedź na postawione pytanie – skorzystamy z nauki i nie użyjemy Design Thinking.
Gdy problemy z którymi się mierzymy, nie mają jasno określonej procedury postępowania, a cel, do którego zmierzamy, może mieć bardzo różne warianty – to będzie przestrzeń dla Design Thinking.
Gdyby chcieć wykorzystać Design Thinking do usprawnienia samochodów, można by postawić sobie pytanie: „Jak podnieść komfort w produkowanych samochodach?”.
Gdybyśmy chcieli zwiększyć liczbę osób przychodzących na wydarzenia, które organizujemy, moglibyśmy zapytać: „Jak sprawić, by więcej ludzi przychodziło na nasze eventy?”.
Jeśli komunikacja w naszej organizacji nie jest idealna, można zapytać np. „Jak sprawić, by ludzie wysyłali sobie mniej mejli?”.
Design Thinking będzie najlepiej odnajdywał się właśnie w tematach otwartych, gdzie możemy udzielić wielu równie dobrych odpowiedzi, a wybór najlepszej z nich jest niemożliwy – jeśli nie sprawdzimy potrzeb zainteresowanych.
Jeśli masz wątpliwość, czy Twój temat nadaje się do warsztatów DTMethod – odezwij się do nas, a my pomożemy ci zdecydować. Nie martw się, jeśli uznamy, że DTMethod się nie sprawdzi w tym konkretnym przypadku. Na pewno podpowiemy ci, co możesz wykorzystać w zamian i odpowie na potrzeby twojej organizacji.